O konferenciji
U povodu obilježavanja 20 godina uspješne privatizacije Fabrika cementa Lukavac, članica ugledne ABAG grupe iz Austrije, organizira jedinstvenu Međunarodnu konferenciju o zelenoj energiji iz otpada i mogućnostima smanjenja CO₂ koja će se održati 6. oktobra 2021. u hotelu Hills u Sarajevu.
Kroz stručna predavanja o aktuelnim temama, primjere dobrih praksi u Austriji, Njemačkoj, Srbiji i BiH, te zanimljivu panel diskusiju istaknutih evropskih i domaćih stručnjaka, učesnici će moći saznati i razgovarati o savremenim trendovima i pristupima u cementnoj industriji, korištenju alternativnih goriva, zelene – održive energije, smanjenju CO₂ emisija, ali i o perspektivama korištenja energije bez negativnog utjecaja na okoliš u BiH i u široj regiji. Sve u skladu sa ciljevima Agende 2030.
Cilj konferencije je da se razmotre goruća pitanja, razmjene pozitivna iskustva i kroz najbolje međunarodne i domaće primjere probudi svijest i motivacija o mogućnostima primjene sličnih ideja u organizacijama i zajednicama u kojima učesnici konferencije djeluju.
Ako želite saznati nešto novo, ako Vas pokreću uspješne priče najvećih imena u ovoj oblasti, i ako pratite trendove, uvest ćemo Vas u svijet novih mogućnosti, zelene energije i održive budućnosti.
Poruke i zaključci
Istaknuto je da između Austrije i BiH postoji još mnogo potencijala za proširenje saradnje posebno u oblastima energije i zaštite okoliša.
Jedna od poruka konferencije je bila i ta da lokalne zajednice trebaju biti samoodržive, a ako to nije moguće da tada proizvođači moraju imati standard kako da se brinu o zaštiti okoliša.
Prema Agendi 2030, kompletna Evropa bi trebala zamijeniti upotrebu nafte, uglja i plina zamjenskim alternativnim gorivima, što mnogi stručnjaci smatraju novom industrijskom revolucijom. Kazano je da ovakvi procesi moraju biti vođeni na nivou države, kakva je praksa i u regiji, i da nažalost u BiH ne postoji veliko interesovanje za realizaciju ovog projekta na nivou države. Stoga su mnogi stručnjaci mišljenja da će privatni sektor biti nosilac ove tranzicije.
Desetogodišnje iskustvo cementne industrije Srbije pri korištenju alternativnih goriva dostiglo je supstituciju od 40% ali se smatra da i to nije dovoljno. Jedan od zaključaka je da se ovakve promjene moraju rješavati globalno a implementirati lokalno.
Na kraju konferencije je sumirano da su gospodarenje otpadom i sektor proizvodnje dva blisko povezana sektora i da je vrlo bitno jačati oba na nivou svake lokalne zajednice, ali da mora postojati i mogućnost snabdijevanja ovim sirovinama kako bi se ubrzali svi procesi proizvodnje i smanjenja otpada prilikom proizvodnje.
Slaveći 20 godina uspješne privatizacije, Fabrika cementa Lukavac je u toku konferencije projektu „Let´s Do It” Tuzla uručila ček u vrijednosti od 20.000 KM kao najavu najvećeg ekološkog projekta za narednu godinu. Ovo je nagrada i priznanje mladim ljudima koji vrijedno rade na poboljšanju životne sredine, a koje smo odabrali da budu partner za realizaciju najavljenog eko projekta Lukavac Cementa.
PREZENTACIJE PREDAVAČA
Uvodna riječ
Stjepan Kumrić, generalni direktor, Fabrika cementa Lukavac, BiH
Uvodna riječ
Dr. Ulrike Hartmann, ambasadorica Republike Austrije u BiH
Uvodna riječ
Harald Fritsch, predsjednik Uprave, Asamer Baustoffe AG, Austrija
“Izazovi i prilike u procesu dekarbonizacije regije Zapadnog Balkana“
Irina Lazzerini, ekspertica za održivu energiju, Sekretarijat Energetske zajednice, Austrija
“Mapa puta za njemačku cementnu industriju na putu ka dekarbonizaciji“
Dr. Volker Hoenig, izvršni direktor, VDZ Technology gGmbH, Njemačka
“Spremnost država regiona Zapadnog Balkana za održivu energetsku tranziciju”
Prof. dr. Mirza Kušljugić, predsjednik Upravnog odbora, Centar za održivu energetsku tranziciju RESET, BiH
“Zaštita okoliša u BiH: Problemi i planovi sektora upravljanja otpadom”
Dr. Irem Silajdžić, viša savjetnica za zaštitu okoliša, ENOVA d.o.o., BiH
„Uloga goriva iz otpada (GIO) i cementne industrije u sistemu upravljanja otpadom u okviru koncepta cirkularne ekonomije“
Dr. Roland Pomberger, šef Katedre za tehnologiju prerade otpada i upravljanja otpadom (AVAW), Montanuniversität Leoben, Austrija
„Koprocesuiranje u cementarama u Srbiji – izazovi i prilike“
Dejana Milinković, direktorica, Poslovno udruženje Cementna industrija Srbije, Srbija
„Savremeni pristupi upotrebi goriva iz otpada (GIO) i dobijanju energije u cementnim pećima“
Dr. Renato Sarc, zamjenik šefa katedre za tehnologiju prerade otpada i upravljanja otpadom, Montanuniversität Leoben, Austrija
„Koncepti proizvodnje i postrojenja za proizvodnju goriva iz otpada (GIO)“
Jürgen Deditz, ovlašteni predstavnik za tehnologiju mjerenja i upravljanja procesima, mašinstvo i tretman goriva iz otpada, IUT Ingenieurgemeinschaft Innovative Umwelttechnik GmbH, Austrija
„Ispitivanje mogućnosti korištenja SRF/RDF goriva za kosagorijevanje s ugljem u termoelektranama EPBiH u okvirima održivih ekonomsko-tehnoloških parametara i važećih okolinsko-regulatornih uvjeta“
Dr. Anes Kazagić, rukovodilac Sektora za strateški razvoj, Elektroprivreda BiH, BiH
“Kako smo postali pioniri u korištenju alternativnih goriva u BiH”
Stjepan Kumrić, generalni direktor, Fabrika cementa Lukavac, BiH
Panel diskusija
Govornici
Uvodničari, predavači i panelisti
STJEPAN KUMRIĆ
Generalni direktor Fabrike cementa Lukavac – BiH / uvodničar i predavač
Harald Fritsch
Predsjednik Uprave Asamer Baustoffe AG – Austrija / uvodno obraćanje
Mirza Kušljugić
Predsjednik Upravnog odbora Centra za održivu energetsku tranziciju RESET – BiH / predavač
Dejana Milinković
Direktorica Poslovnog udruženja „Cementna industrija Srbije“ – Srbija / predavačica
Irina Lazzerini
Međunarodna ekspertica za održivu energiju, Energy Community Secretariat (Sekretarijat energetske zajednice) - Austrija / predavačica
Irem Silajdžić
Viša savjetnica za zaštitu okoliša, ENOVA d.o.o. - BiH / predavačica
Renato Sarc
Zamjenik šefa Katedere za tehnologiju prerade otpada i upravljanja otpadom, Montanuniversität Leoben – Austrija / predavač i moderator panel diskusije
Roland Pomberger
Šef Katedre za tehnologije prerade otpada i upravljanja otpadom (AVAW), Montan univerzitet Leoben- Austrija / predavač
Jürgen Deditz
Ovlašteni predstavnik za tehnologiju mjerenja i upravljanja procesima, mašinstvo i tretman goriva iz otpada, IUT Ingenieurgemeinschaft innovative Umwelttechnik GmbH – Austrija / predavač
Anes Kazagić
Rukovodilac Sektora za strateški razvoj, Elektroprivreda BiH – BiH / predavač
STJEPAN KUMRIĆ
Generalni direktor Fabrike cementa Lukavac – BiH / uvodničar i predavač
Stjepan Kumrić je svoju karijeru u Fabrici cementa Lukavac započeo 2006. godine na mjestu izvršnog direktora za prodaju, a od 2012. godine je član Uprave društva.
Akademsko obrazovanje je stekao na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Završio je MBA studijski program na Limak – Austrian Busniess School u Linzu.
Na poziciju generalnog direktora imenovan je u septembru 2018. godine. Predsjednik je Nadzornog odbora Rudnika krečnjaka Vijenac i član Nadzornog odbora Fabrike cementa CEMMAC a.s. iz Slovačke. U fokusu njegovog rada su dalji razvoj i rast Fabrike cementa Lukavac, primjena savremenih tehnologija i unapređenje zaštite okoliša. Jedan od prioriteta mu je pokretanje inicijative za ekološki prihvatljivo zbrinjavanje i upravljanje otpadom u BiH.
Ulrike Hartmann
Ambasadorica Republike Austrije u BiH / uvodno obraćanje
Dr. Ulrike Hartmann je preuzela funkciju ambasadorice u BiH u januaru 2019. godine. Ona je karijerna diplomatkinja. Austrijskom Ministarstvu vanjskih poslova pridružila se 1990. godine. Tokom svoje karijere je radila u austrijskim ambasadama u Moskvi, Lisabonu i Beogradu – u Lisabonu i Beogradu na poziciji zamjenika šefa misije.
Bila je šefica kabineta Visokog predstavnika (OHR) za BiH i rukovoditeljica Regionalnog ureda OHR-a u Banjoj Luci. Skoro godinu dana je obnašala funkciju međunarodne sekretarke Socijaldemokratske stranke Austrije. Govori engleski, B/H/S i francuski, i ima pasivno znanje italijanskog, ruskog i portugalskog jezika. Diplomirala je na Univerzitetu u Salzburgu i odbranila doktorsku tezu iz političkih nauka. Završila je i postdiplomski studij na Diplomatskoj akademiji u Beču.
Harald Fritsch
Predsjednik Uprave Asamer Baustoffe AG – Austrija / uvodno obraćanje
Irina Lazzerini
Međunarodna ekspertica za održivu energiju, Energy Community Secretariat (Sekretarijat energetske zajednice) - Austrija / predavačica
Irina Lazzerini je magistrica ekonomije, jezika i pravnih institucija Istočne Azije. Završila je i MBA studije obnovljivih izvora energije. Radi kao međunarodna stručnjakinja za održivu energiju u Sekretarijatu Energetske zajednice sa sjedištem u Beču (Austrija), međunarodnoj organizaciji koja okuplja EU zemlje i njene susjede u Jugoistočnoj Evropi i Crnomorskom regionu kako bi stvorila integrirano paneuropsko energetsko tržište. U svom radu podržava ugovorne strane u razvoju politike i zakonodavstva o održivoj energiji i integraciji energetskog i klimatskog planiranja. Ima više od 14 godina radnog i istraživačkog iskustva u oblasti međunarodnih klimatskih politika, sa fokusom na Evropu (Zapadni Balkan, istočne zemlje) i Aziju. Prije nego što se pridružila Energetskoj zajednici, bila je istraživač saradnik na održivom razvoju na Univerzitetu Tsinghua (Peking), službenik za politiku u Generalnoj direkciji za životnu sredinu Evropske komisije (Brisel) i viša energetska analitičarka u Enel fondaciji (Italija). Radila je i sa UNIDO-om na politici zelene industrije i koautorica je nekoliko publikacija o tranziciji energije u gradovima sa EURICUR-om (Rotterdam). Sarađivala je sa Svjetskim ekonomskim forumom na brojnim projektima koji procjenjuju utjecaj rješenja obnovljivih izvora energije na domaćinstva izvan mreže u zemljama u razvoju i koautorica je poglavlja „Inovativno upravljanje klimom“, koje je u martu 2018. objavila Cambridge University Press. Govori engleski, mandarinski kineski, francuski, španski, italijanski i njemački jezik.
Volker Hoenig
Izvršni direktor, VDZ Technology gGmbH - Njemačka / predavač
Mirza Kušljugić
Predsjednik Upravnog odbora Centra za održivu energetsku tranziciju RESET – BiH / predavač
Profesor dr. Mirza Kušljugić rođen je 1955. godine u Tuzli. Sa 23 godine je u rodnom gradu diplomirao elektrotehniku. Doktorsku titulu je stekao u Sarajevu 1989. godine. Redovni je profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Tuzli, a jedanaest godina je bio i dekan ove visokoškolske ustanove. Istraživačkim radom se bavio na Institutu za nauku i tehnologiju Univerziteta u Manchesteru – UMIST, UK 1983/84. U periodu od 2001. do 2005. bio je ambasador i predstavnik Stalne misije Bosne i Hercegovine pri UN-u u New Yorku. Njegovi glavni istraživački interesi su vezani za modeliranje, analizu i planiranje elektroenergetskih sistema, tehnologije obnovljivih izvora energije, energetsku efikasnost i upravljanje energijom sa fokusom na mala i srednja industrijska preduzeća te ekonomiku elektroenergetskih sistema. Autor je pet naučnih i obrazovnih knjiga, više od 50 naučnih radova i preko 30 specijalizovanih tehničkih studija i analiza politika.
Irem Silajdžić
Viša savjetnica za zaštitu okoliša, ENOVA d.o.o. - BiH / predavačica
Dr. Irem Silajdžić je rođena 1974. godine u Sarajevu. Diplomirala je 1999. godine na Fakultetu za okolišni inžinjering Marmara Univerziteta u Istanbulu, a zvanje magistrice okolišnih nauka je stekla na Institutu za okolišne nauke na Bogazici univerzitetu u Istanbulu. 2010. godine je doktorirala na Poljoprivredno-prehrambenom fakultetu Univerziteta u Sarajevu na temu anareobnog tretmana čvrstog otpada iz prehrambene industrije, gdje je stekla i zvanje docentice. Ima 20 godina radnog iskustva u sektoru okoliša sa specijalizacijom u upravljanju otpadom. Pripremila je ili učestvovala u pripremi oko 50 općinskih planova upravljanja otpadom. Bila je angažirana kao nacionalna konsultantica na četverogodišnjem projektu Svjetske banke „Izgradnja dugoročnih kapaciteta za integralno upravljanje otpadom u BiH“. Savez općina i gradova FBIH ju je nominirao kao stručnjakinju za upravljanje otpadom u radnu grupu za upravljanje čvrstim otpadom regionalne organizacije. Trenutno radi na izradi Strategije zaštite okoliša BiH (BiH ESAP2030+) i vodi projekt izrade sektorske strategije za upravljanje otpadom za BiH, FBIH, RS i BD.
Roland Pomberger
Šef Katedre za tehnologije prerade otpada i upravljanja otpadom (AVAW), Montan univerzitet Leoben- Austrija / predavač
Prof. dr. Roland Pomberger je redovni profesor i šef Katedre za tehnologije prerade otpada i upravljanja otpadom na austrijskom Montan univerzitetu Leoben. Glavna stručna područja kojima se bavi su tehnologija ponovne upotrebe otpada i recikliranje, sistemi upravljanja otpadom, zamjenska goriva, budući otpad, opasni otpad i rudarstvo na deponijama. Pored toga, na ovom Univerzitetu je i šef odjela „Inženjering procesa zaštite okoliša i energije“. Prije početka rada na Univerzitetu Montan Leoben 2011., na kojem je i doktorirao 2008., svoju uspješnu karijeru je 20 godina gradio u više austrijskih kompanija čije težište rada je upravljanje otpadom, reciklaža i alternativna goriva. Istraživački rad prof. dr. Pombergera je baziran na inovativnom tretmanu otpada, procesima reciklaže i obnove, inženjeringu zaštite okoliša ali i na mnogim drugim temama. Angažiran je na brojnim projektima i dobitnik je više priznanja i nagrada. Objavio je veliki broj naučnih publikacija.
Dejana Milinković
Direktorica Poslovnog udruženja „Cementna industrija Srbije“ – Srbija / predavačica
Dejana Milinković je rođena 1969. godine u Kruševcu. Po struci je diplomirana hemičarka za istraživanje i razvoj. Od 2009. uspješno vodi Poslovno udruženje Cementna industrija Srbije čije sjedište je u Beogradu. Iskustvom stečenim tokom gotovo 15 godina rada u vodećoj naučno-istraživačkoj instituciji u oblasti građevinarstva “Institutu za ispitivanje materijala Srbije“, uz poznavanje domaćih prilika, nastoji da pruži podršku uspostavljanju pravnog i ekonomskog okvira koji će srpskoj cementnoj industriji omogućiti da da odgovarajući doprinos razvoju ukupne privrede i društva u Srbiji. Posebno se zalaže za harmonizaciju nacionalnih sa evropskim propisima iz oblasti upravljanja otpadom uz istovremeno jačanje državnih kapaciteta za njihovo sprovođenje, kao i podizanje javne svijesti sa ciljem prevazilaženja neznanja i nepovjerenja o upotrebi otpada u cementnim pećima. Njen zadatak je i predstavljanje zajedničkih stavova članica Udruženja pred državnim, stručnim i naučnim institucijama, te implementacija najviših svjetskih standarda u industriji cementa i građevinskoj industriji Srbije. Zalaže se da cementna industrija ima važnu ulogu u razvoju modernog upravljanja otpadom u Srbiji i vidi je kao pouzdanog partnera u rješavanju lokalnih i regionalnih izazova u ovoj oblasti.
Renato Sarc
Zamjenik šefa Katedere za tehnologiju prerade otpada i upravljanja otpadom, Montanuniversität Leoben – Austrija / predavač i moderator panel diskusije
Dr. Renato Sarc obavlja dužnost zamjenika šefa Katedre za tehnologiju prerade otpada i gospodarenje otpadom na austrijskom Montan univerzitetu Leoben i voditelj je radne grupe “Tretiranje otpada”, kao i voditelj projekta Centra za kompetencije “ReWaste4.0”. 2015. godine je doktorirao na Univerzitetu Montan Leoben, a tema njegove doktorske disertacije je bila „Dizajn, kvaliteta i osiguranje kvalitete čvrstog alternativnog goriva (SRF) za postizanje 100% toplinske zamjene u industriji cementa“. Član je Međunarodne radne grupe za otpad i ISWA-ine radne grupe za obnovljive energije, naučni recenzent za upravljanje otpadom, WM&R itd. Primio je nekoliko značajnih nagrada za svoj rad. Napisao je veliki broj publikacija iz naučnog područja upravljanja otpadom.
Jürgen Deditz
Ovlašteni predstavnik za tehnologiju mjerenja i upravljanja procesima, mašinstvo i tretman goriva iz otpada, IUT Ingenieurgemeinschaft innovative Umwelttechnik GmbH – Austrija / predavač
Jürgen Deditz je rođen 1974. godine u Austriji, a po struci je licencirani inženjer elektrotehničkog inženjeringa. Predstavnik je i suvlasnik austrijske kompanije IUT Ingenieurgemeinschaft Innovative Umwelttechnik GmbH u kojoj radi od 1999. godine. Iskustvo u oblasti upravljanja otpadom stiče od 1995. Specijalista je za preradu otpada kao što je npr. proizvodnja RDF -a, mehaničko sortiranje, automatsko optičko sortiranje i tretman otpada. Posjeduje veliko znanje o operativnim postupcima u postrojenjima za sortiranje i tretman otpada, ali i o neophodnim uvjetima za zdravlje i sigurnosti na radu, koji se traži u takvim pogonima, kao i njihovom utjecaju na okoliš. Upravljao je projektima unutar i izvan Austrije, te radi na idejnom i detaljnom projektiranju raznih postrojenja za sortiranje i tretman otpada u Austriji i drugim zemljama u području mašinstva i elektrotehnike. Iza njega su uspješno realizirani projekti u Holandiji, Italiji, Slovačkoj, Češkoj, Bugarskoj, Rumuniji, Njemačkoj i Finskoj…
Anes Kazagić
Rukovodilac Sektora za strateški razvoj, Elektroprivreda BiH – BiH / predavač
Dr. Anes Kazagić je rođen 1973. u Goraždu. 2001. godine je diplomirao je na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Magistar tehničkih nauka postao je 2006., a 2009. doktor tehničkih nauka. Zaposlen je u JP Elektroprivreda BiH d.d. (EPBiH) u Sarajevu kao rukovodilac Sektora za strateški razvoj. Istovremeno obavlja i dužnost menadžera energetske efikasnosti. Učesnik je u svim projektima rekonstrukcije i modernizacije termoblokova u TE Tuzla i TE Kakanj. Trenutno je voditelj više investicionih i razvojnih projekata u EPBiH, uključujući i međunarodne istraživačko-razvojne projekte iz programa Evropske komisije „Horizont 2020“, u koje je uključena EPBiH (CoolHeating, Upgrade DH i BIOFIT). Između ostalog je i voditelj izrade planskih dokumenata dugoročnog razvoja EPBiH i predvodi tim za tranziciju ugljenih regiona EPBiH. Učestvovao je u više domaćih i internacionalnih naučno-istraživačkih projekata. Objavio je preko 100 radova u indeksiranim svjetskim energetskim časopisima (Energy, Thermal Science, Applied Energy i dr.) te bio predavač na referentnim internacionalnim energetskim konferencijama sa recenzijom. Član je više međunarodnih i domaćih strukovnih udruženja.
Organizator
Fabrika cementa Lukavac je vodeći bosanskohercegovački proizvođač portland i zidarskog cementa i ubraja se među najmodernije evropske fabrike. Lukavačka cementara je počela sa radom davne 1974. godine. Značajna prekretnica u poslovanju desila se 2001. godine, kada je austrijski investitor ASAMER grupa izvršila uspješnu privatizaciju kompanije. Ove godine se obilježava 20. godina jedne od najuspješnijih privatizacija u Bosni i Hercegovini. U modernizaciju i gradnju novih pogona uloženo je preko 125 miliona eura. Izgradnjom potpuno nove tople linije godišnji kapaciteti proizvodnje iznose oko 700.000 tona klinkera i 900.000 tona cementa.
Od 2014. godine poslovanje fabrike je prošireno na segment gotovog betona. Pokrenuta je vlastita proizvodnja u betonarama u Sarajevu i Banjoj Luci. Fabrika je 50% vlasnik Rudnika krečnjaka „Vijenac”, industrijskog kamenoloma koji pored Lukavac Cementa krečnjakom snabdijeva i druge fabrike u gradu Lukavcu i obezbjeđuje kamene agregate za spravljanje betona i donjih slojeva asfalta.
Fabrika cementa Lukavac se u cijelom regionu posebno izdvaja zbog korištenja alternativnih goriva. Zahvaljujući savremenoj tehnologiji i opremi rezultat proizvodnog procesa su visokokvalitetni cementni proizvodi: Premiluk, Supraluk, Fineluk, Sulfaluk i Lumal, koji su svojim izuzetnim svojstvima pogodni za različite namjene u današnjem modernom građevinarstvu. Više informacija na lukavaccement.ba.
Kontakt
Za više informacija javite nam se
putem e-maila ili telefona.
Telefon
Za dodatne informacije slobodno nas kontaktirajte putem našeg info telefona 00387 35 552 164 svakim radnim danom od 7:00 do 15.30 sati.
Možete se javiti i putem maila: FromWastetoGreenEnergy@gio.ba